rehabilitace zápěstí

Zápěstí je složitý kloub, jehož výsledným pohybem je ohnutí směrem do dlaně (flexe), úplné natažení na stranu hřbetní (extenze), ale také rotace předloktí směrem dlaní dolu (pronace) a dlaní nahoru (supinace). Tyto dva pohyby probíhají jak v oblasti zápěstí tak v lokti.

S rehabilitací ruky a zápěstí je možné začít již bezprostředně po úraze. Již v prvních okamžicích po úraze se můžeme provést některé kroky, které v dlouhodobé perspektivě urychlí návrat sportovce ke sportovní činnosti. Měkké tkáně ruky po úraze rychle otékají a vzniklý otok nejen zpomaluje hojení poškozených tkání, ale i brání účinné rehabilitaci. Stejně jako u úrazů prstů je třeba bezprostředně po úraze ruku zaledovat, tj. přiložit sáček s ledem zabalený suchého ručníku na poraněnou končetinu. Led by nikdy neměl přijít přímo na kůži, aby nedošlo k omrznutí kůže. Pokud je bolestivost zápěstí a ruky je dobré znehybnit a uložit do zvýšené polohy, protože měkké tkáně zvláště na hřbetu ruky rychle otékají.

V prvních dnech po úraze či operaci je cílem péče o končetinu zabránění vzniku otok a rychlé jeho odstranění. Způsob byl popsán v kapitole po rehabilitaci prstů (https://www.rameno-koleno.cz/ruka/rehabilitace-prstu-ruky.php ). Po poškozeních či operacích oblasti ruky a zápěstí se dle typu úrazu přikládá fixace buď sádrová, nebo z jiného materiálu. Otok vzniklý pod sádrou může pacientovi utlačit nervové cévní a svalové struktury, které pokud se včas nezasáhne mohou vést k dlouhodobému poškození celé ruky.

Proto v prvních dnech po úraze je nutné sledovat otok prstů a okolí sádry a v případě bolesti a škubání vyhledat kontrolu lékařem.Pokud je omezen pohyb prstů či svalová síle je nutné při cvičení pohybů zápěstí užít i cviky z předchozí kapitoly, neboť ruka je jednotný komplexní orgán a dobře funguje vždy jako celek. Při selhávání jednoho trpí i ostatní části. 

 
Zdroj:

https://www.rameno-koleno.cz/ruka/rehabilitace-zapesti.php

 

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.